Emocje

 

Do napisania tego tekstu skłoniło mnie tworzenie posta na Instagram. Wybrałam tekst „Równowaga emocjonalna to klucz do szczęścia”. Dla mnie to taki trochę magiczny i tajemniczy temat. Nie do końca radzę sobie z wyrażaniem emocji, więc to co napiszę to będą raczej przemyślenia J

Czy złość jest zła?

Wiele osób nie chce wyrażać złości bo uważają, że wtedy ranią innych. Tymczasem złość jest informacją, że coś tu nie gra. Najważniejszy jest sposób w jaki ją wyrażamy. Jeśli na kogoś krzyczymy, bijemy go, albo wyzywamy to to nie jest ok. To jest agresja. Ale jeśli po prostu poczujemy w sobie tę złość, zdamy sobie sprawę z jej obecności to przecież nikogo nie krzywdzimy. Możemy drugiej osobie powiedzieć, że jesteśmy źli i dlaczego, a możemy po prostu zostać z tą emocją.


Powszechne jest przykrywanie złości smutkiem. Wiele osób (w tym czasem ja) czuje smutek, 

a po zagłębieniu się w te emocje i zastanowieniu, okazuje się, że tak naprawdę to jest złość.

Czasem kiedy bywam zła, inne osoby mówią, że nie wiedzą co z tym zrobić. Czy trzeba coś robić? 

Po prostu mówię, że czuję złość i tyle. Po jakimś czasie ta emocja mija.

Kobiety a złość

Na szczęście coraz gorzej ma się przekonanie społeczności, że złościć się mogą tylko mężczyźni. Przynajmniej tak mi się wydaje, a Wy jak myślicie? 

To przekonanie jest bardzo szkodliwe. Nie pozwala kobietom na bycie sobą. Zmusza do tłumienia złości, albo właśnie do zamiany jej w smutek. 

 


Równowaga emocjonalna

Czym jest równowaga emocjonalna? Dla mnie jest to okiełznanie swoich emocji w takim znaczeniu, że jeśli czujemy złość to ok, ale to my decydujemy jak ją wyrazimy, a nie pozwalamy jej sterować nami.

Równowaga emocjonalna kojarzy mi się również z siłą, która nie pozwala, żeby drobne sprawy wyprowadziły nas z równowagi. Dla każdego określenie "drobne sprawy" znaczy co innego, więc uważam, że jest to bardzo indywidualny temat.

W każdym razie ,jeśli ktoś ciągle jest wściekły, albo smutny, uważam, że tej równowagi nie ma i dobrze byłoby zająć się tym tematem. Choćby dlatego, że taki stan na pewno nie jest przyjemny, a jest wręcz męczący. 

 


Również najbliższe osoby muszą wykazać się cierpliwością i zrozumieniem kiedy ktoś ciągle wybucha. A co jeśli te osoby również nie panują nad emocjami? Ojojoj…

Oczywiście druga strona również nie jest korzystna ani przyjemna. Tłumienie emocji z tego powodu, że są silne, albo często się pojawiają może prowadzić do chorób psychosomatycznych. Stłumione emocje muszą mieć przecież jakieś ujście. 


 

No i weź tu teraz bądź mądry…

Komentarze

Copyright © Lifestyle Agi